Jeśli chcesz ozdobić swoje okno lekkimi tkaninami, które są łatwe do kształtowania, zrób swoje zasłony z woalu.  Półprzezroczyste zasłony spełniają nietuzinkowe funkcje: utrzymują palące promienie poza pomieszczeniem i ukrywają życie mieszkańców mieszkania przed wścibskimi oczami. Ponadto piękna tkanina sprawia, że dekoracja okna jest kompletna i służy jako ważny element wystroju w pomieszczeniu.

Co to jest tkanina woalowa?

Lekka, półprzezroczysta tkanina o skąpym splocie nazywana jest woalem. Można ją porównać do gazy, ale do jej wykonania używa się grubszej, gorszej jakościowo przędzy. Połączenie jest napięte i nawet przy niewielkim nacisku gaza może się rozerwać i stracić swój kształt. Dla celów medycznych te właściwości są wręcz mile widziane, pozwalając na zastosowanie opatrunku na dowolnej części ciała.

Ale kupując zasłony, nikt nie chce, by tkanina się rozciągała, wypaczała, by przerwy między nitkami były nierówne. Dlatego do produkcji naturalnej przędzy bierze się najwyższej jakości włókna wełny lub jedwabiu. Włóczka jest bardzo delikatna, ale mocny skręt nadaje jej wytrzymałości. Specjalny splot tworzy tkaninę siatkową, która nie odkształca się, a przerwy między przędzami pozostają jednolite.

Istnieją tańsze modele wykonane z włókien syntetycznych. Taką zasłoną dobrze jest ozdobić okna które są narażone na intensywne zabrudzenia. Materiał łatwo się pierze i nie wymaga prasowania po wysuszeniu. Jeśli chcesz kupić niedrogą, ale dobrą tkaninę, kup zasłony wykonane z bawełny z dodatkiem sztucznych włókien.

Rodzaje tkanin woalowych

Firany z woalu dostępne m.in. w nietylkofiranki.pl mogą ozdobić okno zarówno pokoi, kuchni i sal na uroczystości, konieczne jest tylko, aby wybrać odpowiedni rodzaj tkaniny i styl zasłon. Przede wszystkim zwróć uwagę na skład włókien: mogą to być materiały naturalne, syntetyczne lub naturalne ze sztucznymi dodatkami. Cienki materiał można przerzucić przez słupek karnisza, łatwo go zamocować w dowolnej pozycji bez skomplikowanych urządzeń.

Można wybierać spośród różnych wzorów. Można kupić jednokolorowe tkaniny i samodzielnie je ozdobić. Jeśli nie chcesz wykonywać prac z użyciem igły, możesz kupić woal ozdobiony na różne sposoby:

  • Drukowane ornamenty i wzory;
  • Frędzle;
  • Fotodruk;
  • Różne inkrustacje;
  • Aksamitny nadruk;
  • Haft;
  • Nici lureksowe.

Przemysł tekstylny produkuje tkaniny w najróżniejszych odcieniach. Ważne jest, aby kolor zasłon był w harmonii z wnętrzem pomieszczenia. Jeśli powiesisz w pokoju niebieskie zasłony, wykonane w czerwono-brązowych odcieniach, okno będzie wyglądać na element obcy. Wszystkie odcienie bieli, szarości i czerni są uniwersalne i sprawdzą się w każdym wnętrzu.